Marele profesor, scriitor și medic Janusz Korczak, al cărui nume este sinonimul dragostei pentru copii, ne-a lăsat moștenire bucuria de a comunica cu cei mici, deoarece copilul este o sărbătoare, care este deocamdată cu noi. Să petrecem împreună, cu întreaga familie, 4 zile pline de veselie și lipsite de griji la KID’S EXPO (C.I.E. Moldexpo). Împreună ne vom juca, ne vom distra, vom învăța și vom savura dulciuri și înghețată.

Din 31 mai până în 3 iunie la KID’S EXPO vă așteptăm cu cadouri, concursuri interesante, delicii alimentare, ateliere de lucru, precum și cea mai mare expoziție de produse pentru copii!

Ne vom relaxa activ cu Panda Kids, vom sări pe trambulină, ne vom juca pe tobogane gonflabile, pe role și pe scutere autobalansabile. Pentru prima oară la KID’S EXPO  va fi deschis un planetariu, unde copiii curioși și dornici să cunoască vor afla mai multe despre planete, stele și galaxii.

La KID’S EXPO vor fi atât de multe jucării și cadouri, încât nimeni nu va merge acasă cu mâinile goale, va fi și înghețată, și dulciuri pentru toată lumea!

Copiii sunt foarte creativi, și noi le vom ajuta să-și dezvolte talentele. În toate cele patru zile de expoziție, la KID’S EXPO, copiii vor  desena cu acuarele, creioane și cretă colorată, vor fi antrenați în jocuri creative și de dezvoltare, evenimente cognitive și educaționale.

Și, bineînțeles, la KID’S EXPO veți avea posibilitate să cumpărați tot ce aveți nevoie pentru copii: haine, încălțăminte și accesorii; mâncare; bunuri și servicii pentru îngrijirea nou-născuților; produse cosmetice și produse de igienă; jucării și jocuri; mobilier, lenjerie de pat și accesorii, materiale pentru instruire și dezvoltare, literatură și multe altele.

Și din moment ce sărbătoarea noastră este dedicată Zilei Internaționale a Copilului, vom cita cuvintele unui mare gânditor: “Iubiți copilăria; încurajați-i jocurile, distracția, instinctele. Cine dintre voi nu s-a întors cu gândul la copilărie, când fața vă radia de fericire și sufletul era plin de pace?”

Programul Kid’s Expo 2018 

Organizator:  Centrul Internaţional de Expoziţii “Moldexpo” S.A.

Locație: Pavilionul Central

Parteneri: Pretura sectorului Buiucani

Centrul Republican pentru Copii şi Tineret “Artico

                  Direcția pentru protecția copilului, sectorul Centru

i.Lady.md

Smart Start

ATMA Training Centre                 

               

10:00-18:00 Programul expoziției
10:00-18:00 Orășelul distracției

Organizator: Panda Kids

10:30-10:45 Duet vocal Lia Orhei și Andreea Bejan
10:45-11:00 Program muzical cu Sergiu Țurcanu
11:00-11:30 Ansamblul de dans popular “Miorița”

Conducător artistic: Cocea Valentina

11:30-11:45 Numere muzicale cu copii

Organizator:  CECEFEL

12:00-12:30 Program muzical cu Nicoleta Dolganiuc
12:30-12:45 Ansamblul de dans scenic “Versia”

Conducător artistic: Sârbu Inga

12:45-13:15 Program muzical cu Culai Andreea și Borș Adelina
13:15-13:20 Ansamblul de dans “Global Dance”

Conducători artistici: Paiu Dumitru, Bugaev Alexa

13:20-14:00 Studioul folcloric “Iedera”

Conducător artistic: Elena Osoianu

14:00-14:30 Inaugurarea Expoziţiei-festival internaţionale “Kid’s Expo”
14:30-15:00 Show de dansuri

Organizator: Black&White Dance Center

15:00-16:00 Program muzical

Organizator: Școala Eugen Doga

16:00-16:15 Prezenatarea de modă

Creator: Fashion Milena

16:15-17:00 Teatru pentru copii

Conducător artistic: Scripnic Angela

17:00-17:30 Program muzical cu Anastasia Barba

31.05.2018

Scena

Zona Forum
10:00-18:00 Programul expoziției
10:00-18:00 Program Planetariu Chișinău
11:00-15:00 Master-class pentru copii: “Pregătirea biscuiților fără coacere”

Starturi vesele

Organizator: Direcția pentru protecția copilului, sectorul Centru

Cerc de dezvoltare senzorială pentru preșcolari

Organizator: CECEFEL

 

01.06.2018

10:00-18:00 Programul expoziției
10:00-18:00 Orășelul distracției

Organizator: Panda Kids

10:00-10:15 Ansamblul de dans sportiv “Vivat”

Conducători artistici:  Zubciuc Victor, Nicolae Dumitru, Berladean Elena

10:15-11:00 Program muzical, Liceul republican de muzică “S. Rahmaninov”

Conducători artistici:  Ludmila Haritonova, Tatiana Malițeva, Svetlana Jeleascova

11:00-15:00 Program distractiv pentru copii:

Colectivele Artistice al CEE “Lăstărel”

Colectivele Artistice al  L.T. “Onisifor Ghibu”

Stela Mitriuc cu discipolii

Vlad Mircos cu discipolii

Irina și Anatol Bivol

Laureații festivalului Republican “Și tu poți fi o Stea”

–  Maria Godoroja

– Valentin Carp

– Loredana Certan

– Daniel Secrieru

– Dimitreana Chircu

– V.Topor, N.Dadiani

– Rotaru Ludmila Eryka

– Liceul Teoretic Sportiv, dans sportiv          

– Universitatea de Stat din Tiraspol

– Bianca și Otilia  Rusu

– Valeria Cuprian

– Nadejda Volc

– Ricu Vodă

– Colegiul “A.Mateevici”, V.Botea

– Petru Rareș, Ștefan Diaconu

– L.T “Hiperyon”, A. Ralea

– Academia Copiilor, Vlada Trohin

– Valeria Marcu, Ungheni

15:00-15:15 Ansamblul de dans stilizat “Irida”

Conducător artistic:  Sârbu Alina

15:15-16:00 Ansamblul vocal “Steluțele”

Conducător artistic: Inga Maevscaia

16:00-17:00 “Discovery the culture of Europe”

Organizatori: Centrul de Dezvoltare a Inițiativelor Civile DeviTerra,

Școala de arte “V. Poleakov”

17:00-18:00 Ansamblul de dansuri moderne “Copilărie Dance”

Conducător artistic: Pavel Carolina

Scena 
Zona Forum
10:00-18:00 Programul expoziției
10:00-18:00 Program Planetariu Chișinău
11:00-13:00 Parabole pentru copii: “Bunele maniere: Mulțumire”

Lecție pentru părinți: ”Importanța parabolelor”

Organizator: ATMA Training Centre

13:00-15:00 Master-class pentru copii: Confecționarea buchetelor dulci

Show de animație pentru copii

Organizator: Direcția pentru protecția copilului, sectorul Centru

 

02.06.2018

Scena

10:00-18:00 Programul expoziției
10:00-18:00 Orășelul distracției

Organizator: Panda Kids

10:15-10:30 Duet vocal Lia Orhei și Andreea Bejan
10:30-11:00 Ansamblul de dans “Passion Dance”

Conducător artistic: Valeriu Burlacu

11:00-11:30 Teatru pentru copii

Conducător artistic: Scripnic Angela

11:30-12:00 Ansamblul de dansuri moderne “Antares”

Conducător artistic: Tutunaru Angela

12:00-12:15 Ansamblul “Ciacona”

Conducător artistic: Cisa Valentina

12:15-13:00 Corul de copii al Teatrului Național de Operă și Balet Maria Bieșu           

Conducător artistic: Pșenac Maria

13:00-13:30 Defileu de modă, Școala de modeling Alexandrina Țurcan

Conducător: Ala Sochircă

13:30-14:30 Ansamblul vocal “Devceata”, Centrul Educației Estetice “Lăstărel”

Conducător artistic: Grumeza Marina

14:30-15:00 Ansamblul de dans popular ”Speranța”

Conducător artistic: Tătaru Andrei

15:00-15:30 Studioul de balet ”Soarele”

Conducător artistic: Stanislav Elena

15:30-16:30 Ansamblul de dansuri moderne ”Copilărie Dance”

Conducător artistic: Pavel Carolina

16:30-17:00 Corul de copii al Teatrului Național de Operă și Balet Maria Bieșu           

Conducător artistic: Pșenac Maria

17:00-17:30 Ansamblul vocal ”Confetti”, Liceul teoretic N.Gogol

Conducător artistic: Cantemirova Tatiana

17:30-17:45 Ansamblul de dans ”Violet dens Studio”

Conducător artistic: Violeta Bilici

 

Zona Forum

10:00-18:00 Programul expoziției
10:00-18:00 Program Planetariu Chișinău
11:00-13:00 “Concursul bebelușilor ce merg de-a bușilea”, ediția a V-a

Organizator: Smart Start

14:00-17:00 Seminar gratuit “Bazele alăptării”

Speaker: Ludmila Caracalceva, consultant în alăptare

Organizator: Mămica Alăptează

 

03.06.2018

Scena
10:00-18:00 Programul expoziției
10:00-18:00 Orășelul distracției

Organizator: Panda Kids

10:00-10:30 Concert, Liceul-internat de Muzică “S. Rahmaninov”

Conducător artistic: Ersac Igor

10:30-11:00 Ansamblul de dansuri “Extra”

Conducător artistic: Rimscaia Iuliana

11:00-11:30 Ansamblul de dansuri populare “Miorița”

Conducător artistic: Cocea Valentina

11:30-13:00 Parada Slingurilor și Cărucioarelor 2018

Organizator: iLady.md

13:00-13:30 Clubul sportiv de gimnastică și dans Axis

Conducător artistic: Pozdirca Iuliana

13:30-14:30 Ansamblul de dans scenic “Versia”

Conducător artistic: Sârbu Inga

Ansamblul de dans stilizat “Irida”

Conducător artistic: Sârbu Alina

Ansamblul de dans sportiv “Crisstyle”

Conducător artistic: Coniuc Cristina

14:30-15:00 Ansamblul de dans “Floarea soarelui”

Conducător artistic: Maria Grosu

15:00-15:45 Ansamblul de acordeoniști  “Consonans”, Școala muzicală Maria Bieșu

Conducător artistic: Cantemirova Tatiana

15:45-17:00 Program artistic

Organizator: Centrul Educației Estetice „Lăstărel”

 

Zona Forum
10:00-18:00 Programul expoziției
10:00-18:00 Program Planetariu Chișinău
13:00-15:00 Parabole pentru copii: “Bunele maniere: Politețe”

Lecție pentru părinți: ”Importanța parabolelor”

Organizator: ATMA Training Centre

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here